Nóż survivalowy: odpowiedni w najbardziej ekstremalnych warunkach
Noże survivalowe są bardzo wytrzymałymi i niezawodnymi nożami. Należą one do kategorii najmocniejszych noży outdoorowych. Zostały one zaprojektowane do pomocy ludziom w sytuacjach arawyjnych. Noże survivalowe mogą być używane w ekstremalnych warunkach. Np. zastawianie pułapek, budowanie schronienia, łupanie drewna ipt. W skrócie muszą być mocne. Nie wszystkie noże survivalowe są jednak bardzo duże, ponieważ muszą być również poręczne i łatwe w transporcie. W Knivesandtools mamy duży asortyment noży survivalowych, więc zawsze znajdziesz taki, który najbardziej Ci odpowiada.
Jak wybrać najlepszy nóż survivalowy
Nóż survivalowy: rodzaj stali
Pierwszym wyborem, jakiego należy dokonać jest wybór stali. Wolisz ostrze, które jest łatwe do naostrzenia? Ze stali nierdzewnej? Czy może wykonane z naprawdę twardej (ale nie nierdzewnej) stali węglowej? Stal węglowa na ogół nie zachowuje ostrości tak długo, jak stal nierdzewna. Jednak stal węglowa jest łatwa do naostrzenia, więc nie powinno stanowić to problemu. Jest ona niezwykle mocna i wiele wytrzyma. Są też stale hybrydowe takie jak D2, która jest dość odporna na korozję i w dalszym ciągu bardzo twarda.
W skrócie: zależy to od zamierzonego użytkowania i osobistych preferencji.
Nóż survivalowy: rękojeść
Rękojeść powinna być wygodna i oferować wystarczający chwyt w różnych warunkach. G10 jest popularnym materiałem rękojeści; jest mocny i lekki. Micarta również jest mocna i lekka. Różni się ona od G10 tym, że w mokrych warunkach jest jeszcze bardziej przyczepna. Guma jest najlepszym materiałem w mokrych warunkach. Wadą gumy jest to, że nie jest ona zbyt odporna na wysoką temperaturę.
Naturalne materiały takie jak róg lub drewno są zachwycające, ale mniej odpowiednie do noży survivalowych, jako że nie są przystosowane do ekstremalnych zmian pogodowych.
Nóż survivalowy: profil głowni
Najpowszechniej używanym profilem głowni jest drop point. Nóż survivalowy z głownią drop point jest prawdziwie wszechstronny, od patroszenia zwierzyny po budowanie schronienia; poradzi sobie ze wszystkim. Głownia o profilu clip point jest inną popularną opcją, którą można rozpoznać po nożach bowie. Profil ten jest optymalny do patroszenia zwierzyny. Profile spear point i tanto są znakomite do przekuwania. Spear point jest bardziej odpowiedni do zadań ogólnych niż tanto.
Rozmiar głowni
Noże survivalowe mają wiele kształtów i rozmiarów. Istnieją noże z klingą o długości tylko 10 cm do miniaturowych mieczy. Który nóż outdoorowy powinienem wybrać? Mniejszy nóż outdoorowy będzie perfekcyjny do zadań wymagających precyzji jak rzeźbienie w drewnie lub robienie pierzastych patyków. Ponadto mniejsze noże survivalowe są zazwyczaj łatwiejsze do noszenia przy sobie. Z drugiej strony duże noże survivalowe są znakomite do ciężkich zadań takich jak batonowanie lub ścinanie roślinności, kiedy idziesz przez las.
Ząbkowane ostrze czy nie?
Noże survivalowe mogą mieć ząbkowaną krawędź, gładką lub częściowo ząbkowaną. Ząbkowana krawędź jest idealna do przecinania twardych materiałów takich jak lina. Weźmy np. noże zaprojektowane dla pilotów zdolne przeciąć pasy, a nawet relatywnie cienki metal w kokpicie. Ząbkowane ostrza zazwyczaj dłużej zachowują ostrość niż gładkie ostrza. Są one również bardziej odpowiednie do użycia na przykład jako improwizowana piła.
Pochwa noża survivalowego
Pochwy noży survivalowych często wykonane są z tworzywa sztucznego, kydexu, nylonu lub skóry. Pochwy z tworzywa sztucznego są często w zestawie z bardziej przystępnymi cenowo nożami survivalowymi. Są one odporne na wodę i łatwe do wyczyszczenia. Kydex jest znakomitym materiałem, który nie wymaga wiele konserwacji, jest odporny na wodę i wytrzymały. Nylon jest lekki, odporny na różne warunki klimatyczne, ale niezbyt odporny na zużycie. Skóra jest oczywiście zachwycającym materiałem naturalnym, ale jest podatna na wilgotne lub zbyt suche warunki. Dlatego będzie ona wymagała więcej konserwacji niż inne materiały.
Pochwy mogą być też używane z różnymi systemami noszenia jak np. klipsy do paska, szlufki, wiązania na nogę lub system MOLLE.