Twoja przeglądarka wymaga aktualizacji. Strona może nie dzialać prawidłowo.

Zamów teraz, wysyłka w poniedziałek
Darmowa dostawa powyżej 340 zł
Zwroty w ciągu 30 dni
Nasi klienci oceniają nas na pięć gwiazdek

Wskazówki: krojenie nożem kuchennym nakiri

Nóż nakiri jest tradycyjnym, japońskim nożem kuchennym. Można go rozpoznać po prostokątnym ostrzu z kwadratowym, płaskim czubkiem i prostą krawędzią. Na pierwszy rzut oka nakiri wygląda jak tasak, a nawet jak nóż santoku. Jednak jest między nimi duża różnica. Nóż nakiri jest często cieńszy i stworzony do drobnego krojenia warzyw. Jak to dokładnie działa? W jakich technikach krojenia wyróżnia się nóż nakiri?

Co można kroić nożem nakiri?

Głównymi konkurentami noża nakiri są europejski nóż szefa kuchni i japoński nóż santoku. Jednak oba, nóż szefa kuchni i nóż santoku, mogą kroić mięso i warzywa. Nóż nakiri stworzony jest tylko do krojenia warzyw. Może być on używany również do krojenia ziół i owoców. Jest on specjalistycznym nożem kuchennym z określonym celem, którego używa się obok innych noży kuchennych.

Od góry w dół: nóż nakiri, nóż szefa kuchni, nóż santoku

Zalety prostej krawędzi

Nóż nakiri ma prostszą krawędź niż nóż santoku. Z lekko zaokrąglonym czubkiem, aby mieć pewność, że ostrze nie utknie w powierzchni, na której kroisz np. desce do krojenia. Ze względu na prostą krawędź nóż Nakiri nie kołysze się na powierzchni tnącej. Jak to jest w przypadku bardziej „zaokrąglonej" krawędzi noża szefa kuchni i niektórych noży santoku.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że cała długość krawędzi tnącej styka się z deską do krojenia. Nie musisz kołysać ostrzem podczas krojenia, żeby użyć całej długości krawędzi. Umieszczenie rękojeści również jest w tym pomocne. Jest wyżej niż krawędź, więc kostki nie będą dotykały deski do krojenia.

Krojenie nożem nakiri

Prosta krawędź i jej zalety wpływają na to, jak kroi się nożem nakiri. Mianowicie ostrze nie posiada czubka. Dlatego kluczowe jest optymalne użycie prostej krawędzi.

Poprawna pozycja dłoni i palców

Wśród profesjonalnych i amatorskich szefów kuchni popularny jest chwyt „pinch". Jest to technika polegająca na ściśnięciu początku ostrza między kciukiem a palcem wskazującym. Pozostałe trzy palce luźno trzymają rękojeść. Ponieważ ostrze trzymane jest blisko rękojeści, użytkownik ma dużą kontrolę nad tym, co tnie. Oznacza to nie tylko, że pracujesz bardziej precyzyjnie, ale także zapobiega zranieniu się.

Nie oznacza to, że trzymanie rękojeści całą dłonią jest nieprawidłowe. W ten sposób za ruchem cięcia stoi większa siła. Jest to korzystne podczas krojenia dużych warzyw takich jak np. kapusta. Taka siła jest prawie nigdy niepotrzebna dla noża nakiri. Pozwól cienkiej i ostrej krawędzi wykonać swoją pracę.

Chwyt pinch
Chwyt młotkowy

Technika krojenia „push"

Jest jedna technika krojenia, w której wyróżnia się nóż nakiri bardziej niż jakikolwiek inny nóż kuchenny. Technika krojenia „push"! W pozycji wyjściowej zawsze trzymaj nóż poziomo nad deską do krojenia. Odległość między czubkiem ostrza a deską do krojenia jest zawsze taka sama jak odległość między brodą ostrza a deską do krojenia.

Użyj wysokości ostrza. Przytrzymaj opuszkami palców produkt, który chcesz pokroić i lekko podwiń palce. Jak „pazur”. Kostki będą teraz lekko wystawać i posłużą jako prowadnica dla ostrza. Delikatnie popchnij ostrze po przekątnej. Następnie powróć do wyjściowej pozycji horyzontalnej.

Powtórz ten ruch kilka razy i daj sobie czas na opanowanie go do perfekcji. Podczas krojenia należy zawsze trzymać grzbiet ostrza przy kostkach. A z każdym ruchem tnącym powoli przesuwać palce do tyłu. Z czasem po przygotowaniu kilku potraw zauważysz, że staje się to coraz łatwiejsze. Praktyka, praktyka, praktyka! Technika ta działa praktycznie z każdym warzywem.

Wskazówka: prosty grzbiet noża nakiri jest doskonały do zsunięcia warzyw do naczynia. Używasz zazwyczaj krawędzi tnącej? Ryzykujesz uszkodzeniem ostrza.

Siekanie i technika „rock chop" z nożem nakiri

Każdy nóż nakiri jest inny i przy odrobinie praktyki inne techniki mogłyby działać. Jednak tego nie zalecamy. Nóż ten naprawdę wyróżnia się w technice „push". Ponieważ nakiri jest cieńszy niż przeciętny nóż kuchenny nie można nim siekać. Kiedy „kołyszesz” nożem i używasz go jak rodzaj dźwigni, wywierasz również duży nacisk na cienką krawędź.

Możesz pomyśleć: brzmi to jakby nóż nakiri miał bardzo ograniczone możliwości. Szczególnie kiedy porównać go do innych bardziej wszechstronnych noży kuchennych takich jak nóż szefa kuchni i nóż santoku. Tak i nie. Popatrz na swoje noże jako na zestaw narzędzi. Każde narzędzie pełni określoną funkcję. Tak samo każdy nóż kuchenny również przeznaczony jest do konkretnego celu. Używaj noża nakiri w celu, do którego został stworzony, a otrzymasz wiele w zamian! Szczególnie kiedy uwielbiasz gotować, posiadanie odpowiednich noży kuchennych jest kluczowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej o całej naszej kolekcji noży nakiri? Odkryj je tutaj!